חדש!! תפילת יחידה
 
תפילת יחידה

 

מאמר על ספרי החדש "תפילת יחידה" מתוך יקום תרבות
שירת ה"יש" ושירת ה"אין" – דיאלוג בר קיימא בין שני ספרי שירה יוני 1, 2015 מאת ורד זינגר

שירה: "כנחש תזחל זקנה באיבריך"
"מים ליום תכיש בהם, ולא תקיש מהם על קדם ימיך, תאגף ותגיך - מוקדם מדי לפתות, להתרגל, לתרגל אותך בלעדיך" (מתוך YNET)

"תפילת יחידה", ספר שירה חדש
תפילת יחידה, ספר שיריה השישי של ענת לויט, הוא שיח חילוני פיוטי המקדש את הקשר האמיץ בין אישה לאלוהה..

שירה באמצע היום
טייב מקריאה שירה - והפעם: ´מכבסת תולה´ בתכנית הרדיו של גיא זוהר ב 103 FM

"סופרים קוראים" - ארכיון הווידאו של סופרי ישראל
הארכיון הוקם ביוזמת מרכז הספר והספריות, מפעל הפיס ובית אריאלה - ספריית שער-ציון."יומנה של אישה מודרנית" - רומן מצוין - מתוך Ynet
ברומן "יומנה של אישה מודרנית" מתארת ענת לויט ברגישות פואטית את סיפור אהבתם המצולק של דוב, עולה מרוסיה ואינטלקטואל, ונוגה - אישה רגישה שמחפשת אהבה בג´ונגל של הזוגיות. פה לא תמצאו האפי אנד. לפחות לא במובן הקלאסי.


"יומנה של אישה מודרנית" - רומן מטלטל
שלומית כהן אסיף מתחברת לספר המטלטל "יומנה של אישה מודרנית", ומגלה מה באמת הלך שם בין אדם לחווה (מתוך אתר מרמלדה)

הבלוג של שוגי 21 (מתוך בלוג תפוז אנשים)
סקירות מרתקות של ספרים חדשים ומעניינים והפעם סקירה על ספרה החדש של ענת לויט " יומנה של אשה מודרנית"

אם לא אהבת, לא חיית ולא נשמת (מתוך ספרות "הארץ")
התפללו, אף הרבו נהי. זה ספר שדפיו פתוחים, הבטן הרכה לפניכם: ספרה החדש של ענת לויט. מתוך אתר הארץ..

מדור תגובות און ליין
לכניסה לחצו כאן

"יומנה של אישה מודרנית"
לקריאת פרק נבחר מתוך "יומנה של אישה מודרנית" לחצו כאן

הבלוג של ענת לויט באתר בננות
לכניסה לבלוג לחצו כאן

הספר החדש: "יומנה של אישה מודרנית"
שם הספר "יומנה של אישה מודרנית" הוא מתעתע. לכאורה הוא נראה כהזמנה לעיון בעיתון נשים נפוץ. אלא שיש בשם הזה תעתוע – תעתוע משובח.
בהוצאת כנרת זמורה ביתן דביר


ברוכים הבאים לאתר של ענת לויט
משוררת, סופרת ועורכת ספרים

שתף |
פרסומים     תמצית המבקרים מהעיתונות והרשת     כל הקטגוריות

ביקורת אינטרנטית על "ניקול ופייר" מאת הילה בקמן

הספר נושא בתוכו אזהרה לכל הנשים שמחליפות את אושרן בתפאורת חיים יפה ומתעתעת – מתעתעת עד כדי כך שהיא מסתירה מפניהן את עצמן ואין להן חלק אמיתי בתוך סיפור חייהן. ספר מומלץ.

שם הספר מעט מטעה. "ניקול ופייר" אינו מתאר סיפור אהבה בין ניקול לפייר, אלא מתאר מערכת יחסים מיוחדת בין שבע נשים צרפתיות: מורה לשעבר בבית ספר תיכון לבנות בלימוז' ושש תלמידותיה. חייהן שזורים אלה באלה לאו דווקא במובן הארצי, אלא הם נשזרים ונפגשים במקום שנשמר בלבה של כל אחת מהן לחברות ביניהן ולמשמעות הרפלקסיבית שלה, שמלווה את חיי הנפש שלהן.

"ניקול ופייר" מבוסס על סיפור חייהן של נשים שלויט הכירה. יכולתה לתאר בדיוק ובקשב רב לנפש הנשית (יש דבר כזה) מרגשת וסוחפת. יכולת זאת באה לידי ביטוי במיוחד בסיפורה של מדלן, דמות בעלת מבנה נפשי מורכב, שמסופר בגוף ראשון. היא מתארת את מהלך חייה ההרסני, שעיקרו מאבק תמידי עם הסביבה ועם עצמה.

סיפור חייהן של כל הנשים מלבד של דניאל המורה, מקפלים בתוכם החמצה, מחסור וגעגועים לחיים אחרים, אי שקט נפשי, הדחקה, שכנוע עצמי וויתור על העצמיות. הן כורכות את חייהן סביב גברים שעונים לכל אחת על צרכיה המסוימים – אך לא על הצורך באהבה. האהבה היחידה קיימת בקשר שיש להן עם חברותיהן, ובו הן מוצאות את נחמתן.

הדמות שמאחדת סביבה את חבורת הנשים היא מורתן, דניאל. היא האשה שעל מילותיה התחנכו, שעיצבה את עולמן הפנימי, שהשכילה לזהות את הצרכים של כל אחת מהן ולענות עליהם. בשביל חלקן היא היתה דמות מופת של ערכים אנושיים וטוב לב מזוקק.

"הרע מכול," הסבירה דניאל בכל הזדמנות, "הוא להתעלם מהשפה המיוחדת שבה הנפש שלנו מדברת אלינו. התעלמות מהשפה הזאת גורמת לכך שחיינו נדמים ריקים. חמור מכך, התעלמות כזאת יוצרת בבני אדם רעב שמונע מהם ליהנות מן העושר העצום שטמון בהם."

הנשים בספר התעלמו משפת נפשן ושילמו על כך מחיר יקר – דלדול הנפש. חלק מהנשים זכו להתפכחות מאוחרת והתחילו לשמוע את שאמרה להן שפת נפשן, אזרו את מעט הכוחות שנותרו בהן כדי לנתב את חייהן למקום בו יש שקט שמאפשר להן להיות קשובות לרחשי הלב.

לויט בונה את "ניקול ופייר" כך שהדמויות לעתים מספרות את הסיפור של חברתן, ובמקרים אחרים מספרות את הסיפור שלהן בעצמן. השימוש בטכניקה סיפורית זו יוצר את המארג העדין של מערכת היחסים הרפלקסיבית בין גיבורות הספר. הסיפורים של כל אחת מהן מצטרפים, כמו אבני פסיפס, ליצירה אחת שהיא פורטרט נשי.

הספר נושא בתוכו אזהרה לכל הנשים שמחליפות את אושרן בתפאורת חיים יפה ומתעתעת – מתעתעת עד כדי כך שהיא מסתירה מפניהן את עצמן ואין להן חלק אמיתי בתוך סיפור חייהן. ספר מומלץ.

מאת: הילה בקמן, מתוך אתר בננות

פרסום ראשון :04/07/2011 09:13:37
עדכון אחרון :10/07/2011 09:20:02
© כל הזכויות שמורות 2006 ל ענת לויט
קידום באינטרנטשירות 10בניית אתריםקידום עסקים באינטרנט